piątek, 29 listopada 2013

Moje nowe książki historyczne

Ksiązki historyczne mają zagorzałych fanów. I to o pewnych szczególnych cechach, jak się wydaje. Po dzisiejszej wizycie na Targach Książki historycznej odniosłam wrażenie, że bywalcy tych targów są nieco inną grupą niż bywalcy targów książki "w ogóle". I nie chodzi tylko o to, że część obecnych tam czytelników nie myła się chyba od dawna :(

O ile na ostatnich Warszawskich Targach Książki pełno było kobiet czytelniczek, kobiet autorek, kobiet reprezentujących wydawców na stoiskach, to dziś było inaczej... Przeciskałam się wśród mężczyzn, raczej starszych niż młodszych... Mężczyźni przeważali też na stoiskach, także autorzy byli przeważnie mężczyznami. Nie muszę chyba dodawać, że tematyka książek w większości dotyczyła historii wojen, uzbrojenia, pojazdów, fortec, polityki, wywiadu, itp. itd.

Niesamowite. Rzozrywkowe były tylko stoiska z grami planszowymi (bitwy) i makietami (pociągi, samoloty bojowe, etc.) Z ulgą dotrzegłam więc "Historię piękna" Umberto Eco i "Historię kartografii" oraz "Archeologię śródziemnomorską". Czyli można spojrzeć na historię homo sapiens przez pryzmat innych zjawisk niż bitwy... Co za ulga.

Tegoroczne nagrody Klio powędrowały do:
– nagroda autorska (indywidualny wkład autora w popularyzację historii) 
Nagroda I stopnia:
Stanisław Jaczyński – za książkę Ocaleni od zagłady. Losy oficerów polskich ocalałych z masakry katyńskiej (BELLONA SA)

 edytorska (dla wydawcy za publikację interesujących serii, cykli itp.)
pięć wyróżnień

– monografia naukowa (merytoryczny wkład w poznawanie historii) 
Marta Cobel-Tokarska – za książkę Bezludna wyspa, nora, grób. Wojenne kryjówki Żydów w okupowanej Polsce (Instytut Pamięci Narodowej)

 innej, według uznania Jury lub sugestii sponsorów (np. varsaviana).
Nagroda I stopnia:
Krzysztof Stopka, Andrzej A. Zięba, Armen Artwich, Monika Agopsowicz – za książkę Ormiańska Warszawa (Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich)

Kompletna lista nagrodzonych TU

*Moje 2 nabytki poniżej. Tak się składa, że oba wydane przez wydawnictwa krakowskie: 
Japończycy. Kultura i społeczeństwo z fantastycznej serii Wydawnictwa UJ
Ewa Braun na dworze fuhrera z niezawodnego Wyd. Literackiego.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zastrzegam sobie prawo do moderowania komentarzy, jeśli uznam to za stosowne.